ENG
15.11.2018

Co z tą sypialnią?

Czym kierować się urządzając sypialnie? Jakie zastosować kolory? Zakupić łózko małżeńskie typu „king size” czy narożnik/ kanapę z funkcja spania?  Jakie meble powinny się znaleźć w sypialni? Czy łączyć sypialnie z łazienką i garderobą?

Każdy z nas ma swoje indywidualne potrzeby, jesteśmy na innym etapie drogi życiowej, mamy też różne zainteresowania. Praca projektanta powinna polegać na tym, aby przygotować kompleksowy projekt mieszkania/ domu pod konkretne potrzeby klienta i jego rodziny. Bez względu na to czy klientem jest singielka/ singiel czy wielopokoleniowa rodzina to sypialnia, co do zasady, powinna być pomieszczeniem, w którym będziemy czuli się bezpiecznie, gdzie po trudzie całego dnia z radością wejdziemy, aby wypocząć.

Kolor

Kolory monochromatyczne w sypialni są z pewnością najlepszym rozwiązaniem. Jeśli wybierzemy kolor biały, beżowy czy szary zawsze możemy zmieniać dodatki zgonie z tym, co nam w duszy zagra. A tak poważnie, to im bardziej jednolite i ciepłe wnętrze, tym bardziej możemy żonglować pledami, poduszkami, lampkami nocnymi, dywanikami czy obrazkami.

W sytuacji, gdy wybierzemy np. jasne ściany i białe meble z IKEA, to kolorowa kapa z kolorowymi poduchami, do tego w podobnej kolorystyce obrazek na ścianie sprawią, że wnętrz nabiera naszego indywidualnego charakteru.

Jeśli kochamy ciepłe beże, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby konsekwentnie te kolory zastosować w dodatkach. Całość staje się wtedy spójna i ponadczasowa. Świetnie, gdy uda nam się coś zrobić samemu, np. uszyć pled lub poduszki, a nawet oprawić w ciekawe ramki zdjęcia z rodzinnych wakacji nad morzem. Czasami niewiele potrzeba, aby uzyskać to „nasze niepowtarzalne wnętrze”.

Oświetlenie

Oświetlenie odgrywa kluczową rolę również w spylani. Po pierwsze kamufluje aranżacyjne niedociągnięcia, z drugiej zaś strony eksponuje jego walory.

Z pewnością podstawowym rodzajem oświetlenie powinno być oświetlenie centralne, którego zadaniem jest doświetlenie całego pomieszczenia.

Drugim istotnym rodzajem oświetlenie jest oświetlenie dodatkowe, w postaci lampek nocnych, kinkietów lub popularnych ostatnio lamp wiszących z sufitu bezpośrednio nad stolikami nocnymi. Właśnie to dodatkowe oświetlenie, wprowadza nastrój w naszej sypialni. Jeśli lubimy w łóżku czytać, to warto zastosować silniejsze żarówki Led o mocy 5 W. Jeśli zależy nam wyłącznie na wprowadzeniu atmosfery intymności, to wystarczy zastosować żarówki Led o mocy do 2-3 W. Innym rozwiązaniem są listwy Led sterowane pilotem, które oświetlają najczęściej ścianę za łóżkiem lub podwieszany sufit. Jednak listwy Led mają głównie potencjał dekoracyjny.

Co do barwy światła to do sypialni najczęściej rekomenduje się światło o barwie ciepłej.  Chyba, że wystrój sypialni mamy chłodny, to wtedy warto zastosować barwę światła zbliżoną do światła dziennego.

Łóżko czy kanapa

W tym temacie odpowiedź jest prosta, jeśli jesteśmy szczęśliwymi właścicielami jednostek mieszkalnych większych aniżeli kawalerka oraz jeśli sytuacja rodzinna pozwala na wygospodarowanie odrębnego pomieszczenia dla rodziców, to z pewnością łóżko małżeńskie o minimalnych wymiarach 140×200 cm (proponuje jednak 160×200 cm lub nawet 180×200 cm) będzie najlepszym rozwiązaniem. Tutaj istotnym elementem będzie dobór odpowiedniego materaca, co do twardości i rodzaju wypełnienia.  Obecnie odchodzimy już od tradycyjnych materacy ze sprężynami typu bonelle, na rzecz materacy kieszeniowych, w których sprężyny są pozamykane w osobnych kieszeniach klejonych klejami na bazie naturalnych żywic. Innym rodzajem materacy są materace piankowe, które reagują na nacisk ciała, a pod wpływem ciepła dopasowuje się do niego. Osoby cięższe powinny wybierać materace sprężynowe i twardsze, a lżejsze materace bardziej miękki np. piankowe. Należy również pamiętać o tym, że podczas snu wydzielamy w ciągu roku prawie 100 litrów potu, który wsiąka w pościel i materac. Tworzą się w ten sposób idealne warunki do rozwoju pleśni, bakterii i grzybów. Dlatego materac dobrej jakości powinno się wymienić najwyżej po 10 latach, a gorszej klasy – już po kilku latach.

Jeśli jesteśmy posiadaczem kawalerki lub do naszej sypialni wprowadziły się dzieci, nie pozostaje nam nic innego jak zaopatrzyć się w miarę wygodną kanapę lub narożnik z funkcją spania. Jak dokonać wyboru? Najlepiej wybrać się wspólnie na zakupy, w sklepie rozłożyć i przetestować kanapę/ narożnik. Pamiętajmy, że kanapa/ narożnik nie powinny być ani zbyt miękkie, ani też zbyt twarda, gdyż w jednym i drugim przypadku ucierpi nasz kręgosłup.

Funkcjonalność i meble w sypialni

Polacy to naród bardzo praktyczny, zatem na sypialnie wybieramy najmniejsze pomieszczenia,
w których zmieści się najczęściej łóżko, 2 stoliki nocne, ewentualnie komoda lub wracająca do łask toaletka Pani domu. Czasami przy zakupie mieszkania w stanie deweloperskim na etapie projektu warto wydzielić część sypialni lub innej części mieszkania na pojemną garderobę. Powstaje w ten sposób osobne pomieszczenie. Jeśli nie ma aż tyle miejsca, to wystarczy zabudować wnękę szafą na wymiar. Powstaje wtedy wrażenie jednolitej płaszczyzny, która optycznie nie zmniejsza nam pomieszczenia, a jest jego integralną częścią.

Odradzałabym wprowadzania do sypialni regałów z książkami, jak również odbiornika TV. O ile to pierwsze wprowadza dodatkowy kurz i roztocza, o tyle ten drugi element z pewnością nie wpływa na dobrą jakość naszego snu.

Co do łączenia sypialni z łazienką w jednym pomieszczeniu, to z pewnością jest to moda trwająca od kilku sezonów i dotyczy głównie apartamentów typu loft lub open space. Jeśli mamy taki kaprys, a powierzchnia mieszkania na taki zabieg pozwala to, czemu nie, pod warunkiem, że jesteśmy wiecznym singlami lub nasza sypialnia jest oddzielona od reszty pomieszczeń domu/ mieszkania, a łazienka nie jest tą jedyną. Jeśli planujemy natomiast założenie rodziny, pojawienie się dzieci, a łazienka jest tylko jedna w naszym mieszkaniu, to raczej przemyślmy ten pomysł raz jeszcze. Tak czy inaczej, jeśli zdecydujemy się na taki krok pamiętajmy, aby zamknąć bezwzględnie strefę WC (dla komfortu użytkowania), ewentualnie zamknąć cześć prysznicową (po to by para nie dostawała się bezpośrednio do naszej sypialni).

Dekoracje w sypialni

Jeśli uda nam się funkcjonalnie rozmieścić meble w sypialni, dobrać wszystko kolorystycznie, warto również popracować nad dekoracjami.

Najczęściej skupiamy się na ścianie z wezgłowiem łóżka. I tutaj, jeśli mamy bardzo dekoracyjne wezgłowie, to lepiej pozostawić ścianę jednolitą.

Modne ostatnimi czasy stało się tapicerowanie ściany na zasadzie modułowej, dodatkowo podświetlane listwami Led. W tej sytuacji możemy zbudować większe lub mniejsze wezgłowie w dowolnej kolorystyce.

Jeśli zakupiliśmy łózko z gotowym prostym wezgłowiem, to:

  • możemy pokusić się o bardziej lub mniej fantazyjną tapetę w kolorystyce pasującej do całości wnętrza lub nawet bardziej kontrastowej,
  • możemy zastosować ścianę ceglaną lub betonową, (jeśli kochamy wnętrza w stylu loftowym),
  • możemy pomalować tę ścianę farbą, tak jak pozostałe ściany i powiesić nad łóżkiem nasz ukochany obraz, grafikę lub kolekcje zdjęć z wakacji
  • możemy również zastosować efekt zielonej ściany w postaci mchu, czyli chrobotka reniferowego. To niedrogi sposób na ciekawe udekorowanie nie tylko ścian, ale także mebli. Roślina ta nie potrzebuje pielęgnacji, podcinania i zachowuje swój kolor. Oczywiście pod warunkiem, że nie jesteśmy na nią uczuleni.