ENG
26.11.2018

Idzie zima zła, dobry grzejnik się przyda!

Jak oszacować moc cieplną grzejnika?

Moc grzewcza grzejnika to zdolność grzejnika do oddawania ciepła pomieszczeniu. Moc grzewczą wyrażamy w Watach (W) i dobieramy ją tak, aby była równa lub wyższa zapotrzebowaniu na ciepło w danym pomieszczeniu. Zapotrzebowanie na ciepło w różnych pomieszczeniach mieszkania czy domu jest inna i zależy też od strat ciepła powodowanych przez okna, ściany, dach czy nawet położenie mieszkania w budynku.

Moc grzewczą oblicza się metodą szacunkową na podstawie powierzchni lub kubatury pomieszczeń. Wielkości te są mnożone przez przyjętą wartość potrzebną do ogrzania 1 m² lub 1m³. W nowych dobrze ocieplonych domach przyjmuje się 30 W na m³ pomieszczenia, co przy standardowej wysokości 2,8 m daje 84 W na m². Do wyboru odpowiednich grzejników musimy ustalić jeszcze parametry zasilania instalacji. Każdy grzejnik ma określoną wydajność cieplną. Jest ona zależna od wielu czynników: powierzchni oddawania ciepła, przenikalności cieplnej materiału, (z którego grzejnik jest wykonany), konstrukcji grzejnika oraz temperatury czynnika grzewczego, czyli najczęściej wody.

Według normy PN EN 442 moce cieplne grzejników bada się dla paramentów 75/65/20°C, gdzie:

75 – temperatura zasilania grzejnika (temperatury wody wpływającej do grzejnika)

65 – temperatura powrotu z grzejnika (temperatura wody wypływające z grzejnika)

20 – temperatura wewnątrz pomieszczenia

Przykładowo grzejnik, który przy parametrach 90/70/20 ma wydajność cieplną 1950 (W), przy energooszczędnych parametrach 75/65/20 oddaje 1540 (W). O ile w pierwszym przypadku ogrzejemy nim ok. 18 – 20 m², o tyle w drugim tym samym grzejnikiem ogrzejemy już tylko 15 – 16 m². Oznacza to, że wraz z obniżaniem temperatury zasilania wyraźnie spada wydajność grzejników.

Orientacyjne paramenty instalacji możemy przyjąć zgodnie z poniższym:

Instalacja miejska – 90/70/20°C – mieszkanie w starym bloku

Instalacja miejska – 75/65/20°C – mieszkanie w nowym bloku

Kotły kondensacyjne – 55/45/20°C – dom jednorodzinny

Kotły na gaz i olej – 75/65/20°C – dom jednorodzinny

Aby ułatwić określenie mocy grzewczej, niektórzy producenci grzejników opracowali dla swoich wyrobów specjalne programy komputerowe (np. konfigurator mocy ARTHOT) lub tabele, które pomagają w doborze właściwych grzejników.

Typy grzejników – radiacja czy konwekcja

Radiacja, czyli promieniowanie to bardzo zdrowy sposób ogrzewania. Osoby znajdujące się w zasięgu grzejnika odbierają promieniujące z niego ciepło. Typowym grzejnikiem radiacyjnym w domu jest rurkowy grzejnik do łazienki. Taki grzejnik w przeciwieństwie to grzejników konwektorowych idealnie nadaje się do suszenia.

Drugi system to konwekcja, czyli ogrzewanie zimnego powietrza wpadającego w kanały grzewcze grzejnika. Powietrze zimne ogrzewająć się od ścianek grzejnika unosi się do góry i cyrkuluje w całym pomieszczeniu. Dlatego też grzejniki konwekcyjne, czyli konwektory muszą mieć zapewnioną możliwość zasysania zimnego powietrza i wyrzucania ciepłego. Typowym konwektorem są grzejniki kanałowe, które falę ciepłego powietrza wyrzucają do góry na okno i pomieszczenie. Dzięki nim nie szronią się zimą szyby i powstaje cieplna kurtyna powietrzna przed dużą płaszczyzną okna.

Duża część grzejników oddaje ciepło zarówno przez radiację, jak i konwekcję. Typowym tego przykładem są popularne grzejniki płytowe, które promieniują ciepłem oddawanym z przedniej płyty, a jednocześnie wyposażone w konwektory (wyprofilowane blaszki w środku grzejnika, które ogrzewają się od płyty) ogrzewają zimne powietrze wpadające do ich wnętrza.

Zasilanie grzejników

Najpopularniejszym to zasilanie dolne – gdzie wlot i wylot ciepłej wody jest na dole grzejnika. Kolejne to boczne, czyli takie, w którym doprowadzenie i odprowadzenie wody następuje z boku.
W specyficznych sytuacjach stosuje się rozwiązanie na skos, czyli takie, w którym woda wchodzi górą a wychodzi przeciwległym dołem. Możemy wybrać też grzejniki z zamaskowanym systemem podłączeń.

W większości wypadków rodzaj zasilania możemy dobrać do naszych potrzeb funkcjonalnych lub dostosować do lepszego efektu wizualnego. Rozstawy przyłączy są różne dla różnych modeli. Dlatego też grzejniki powinniśmy dobrać przed wykonaniem instalacji.

Zawory

Zawory umożliwiają komfortową, bezpieczną i energooszczędną pracę grzejnika. Dzięki nim możemy regulować temperaturę każdego pomieszczenia osobno. Zawór termostatyczny zamontowany na wejściu wody do grzejnika umożliwi utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu. Temperaturę określamy jednorazowo, a zawór sam w zależności od temperatury powietrza
w pomieszczeniu i temperatury zadanej, zwiększa lub zmniejsza przepływ wody przez grzejnik.

Zawory regulacyjne nie posiadają głowicy termostatycznej. To użytkownik pomieszczenia każdorazowo manualnie zwiększa lub zmniejsza przepływ wody przez grzejnik wpływając tym samym na jego temperaturę.

Ciekawe grzejnik

  1. Charleston firmy Zehnder https://www.zehnder.pl/produkty-i-systemy/grzejniki-dekoracyjne/zehnder-charleston
  2. Munda firmy Kalmar http://www.kalmar.waw.pl/grzejnik/246/mundo-kalmar
  3. Unica firmy Kalmar http://www.kalmar.waw.pl/grzejnik/8/unica
  4. VIVAT firmy Instal-Projekt http://www.instalprojekt.com.pl/grzejniki/modulus/art,23,vivat,13.html
  5. Krom firmy AD HOC https://www.adhoc.pl/krom
  6. Mirror firmy AD HOC https://www.adhoc.pl/mirror
  7. Zero Otto firmy ANTRAX https://www.antraxpolska.pl/zero
  8. Seria T firmy ANTRAX https://www.antraxpolska.pl/serie-t
  9. Soho firmy Tubes http://www.tubesradiatori.com/en-us/products/soho
  10. ONI O-NP firmy VASCO http://www.vascoart.pl/produkty/oni-o-np/