ENG
7.10.2015

Apartament w poniemieckim folwarku – czyli nowe ze starego

Apartament powstał w starej, poniemieckiej, trójnawowej i dwukondygnacyjnej oborze. Na parterze właściciele zdecydowali się na odsłonięcie sufitu z cegły, a na piętrze na odnowienie drewnianych belek konstrukcyjnych.

Na parterze apartamentu zaprojektowane zostały następujące pomieszczenia: salon, WC, garderoba, gabinet pana domu, sala ćwiczeń oraz strefa SPA. Na piętrze natomiast powstały: 2 sypialnie, gabinet pani domu, 2 garderoby i łazienka. Wystrój apartamentu jest nowoczesny z elementami glamour. Zastosowane zostały naturalne materiały wykończeniowe, takie jak lite drewno dębowe, granit ze Strzegomia, włoskie gresy imitujące trawertyn. Kolorystyka apartamentu to ciepłe beże i brązy przełamane szarościami i grafitami oraz dodatki w kolorach zieleni, żółci i turkusu.

W salonie na uwagę zasługuje półka z litego drewna zamontowana na metalowych wspornikach (zaprojektowana przeze ze mnie i mojego tatę), 3 wysokie grafitowe grzejniki, funkcjonalne meble kuchenne w aneksie, wykonane z naturalnej okleiny dębowej z granitowym blatem (zaprojektowane przez ze mnie i zlecone zaprzyjaźnionemu stolarzowi), drewniane schody na piętro, stół z litego dębu (zaprojektowany przez ze mnie i zlecony zaprzyjaźnionemu stolarzowi), odnowiony 50-letni dywan w kolorze ciepłej zieleni, ogromny chromowany żyrandol w stylu neobarokowym sprowadzony na zamówienie z Włoch oraz krzesła firmy Calligaris w kolorze musztardowym. W salonie stoją również meble z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz stare grafiki (ważne pamiątki rodzinne pana domu). Sercem salonu jest – zamiast stylowego kominka – prosta koza o mocy 16 kW.

Na piętrze z sypialni rozpościera się przepiękny i kojący widok na okoliczne łąki i lasy. Głównym elementem wystroju pokoju jest duże łóżko małżeńskie z wygodnym materacem, które stoi na tle ściany pokrytej tapetą typu damask w kolorze szaro-brązowo-beżowym. Wezgłowie łóżka jest tapicerowane. Pozostałe meble: stoliki nocne, komoda i stolik kawowy są wykonane z litego dębu. W pokoju stoją też 2 zgrabne fotele stylizowane na lata 50-te, tapicerowane takim samym materiałem jak wezgłowie łóżka. Wszystkie dodatki są w kolorze soczystej zieleni.

W łazience na ścianach i posadzce położone zostały włoskie gresy imitujące naturalny szary kamień i lawę. Niewątpliwie ozdobą łazienki są kryształowe lampy i kinkiety oraz ceramika sanitarna firmy Duravit w stylu klasycznym. Pomiędzy wanną a miską podwieszaną wc znajdują się drzwiczki w aluminiowe ramce, za którymi właściciel zainstalował podgrzewacz wody. Drzwiczki wykonane zostały ze szkła laminowanego grafiką. Do tak neutralnej łazienki zaproponowałam dodatki w kolorze soczystej zieleni i są nimi: plastikowy stołek Kozioł, ręczniki i maty łazienkowe.

Gabinet pani domu został wyposażony tylko w niezbędne sprzęty: białą półkę na kółkach lakierowaną na pełen połysk, stare biurko w kolorze palisandru, nowoczesne białe krzesło, dębowy stolik kawowy i kanapę przykryta białą pikowaną narzutą. Na ścianie wisi obraz – reprodukcja Tamary Lempickiej, lampa sufitowa nawiązuje swoim kształtem do stylu art deco, podobnie jak nowoczesny dywan wełniany ze wzorami geometrycznymi w kolorze beżowo-kremowym.