ENG
20.10.2018

Jak polepszyć funkcjonalność małego mieszkanie – studium przypadku

Właściciele 2-pokojowego mieszkania poprosili mnie abym nieco odświeżyła wynajmowane głównie studentom mieszkanie na Wildzie (w Poznaniu). Mieszkanie zlokalizowane jest na III piętrze, z windą, w bloku z lat 90-tych. Składa się ono z: przedpokoju, 2 niedużych pokoi, aneksu kuchennego oraz łazienki.

Co było nie tak:

 1. Podstawowym problemem w mieszkaniu była bardzo mało funkcjonalna łazienka. Ogromna archaiczna kabina prysznicowa, pralka na postumencie oraz utrudniony dostęp do umywalki to najistotniejsze jej wady.
 2. W przedpokoju szafa była tak ogromna (dodatkowo ustawiona w literę L), że trudno było się minąć 2 osobom.
 3. W aneksie kuchennym ktoś zainstalował nieprawidłowo płytę grzewczą, która nie mając odpowiedniej wentylacji w końcu się przepaliła.
 4. Kolorystyka mieszkania była zgodna z trendami lat 90-tych ubiegłego wieku, czyli królował kolor niebieski z elementami żółcieni. Całość była mało funkcjonalna i wydawała się bardzo przytłaczająca.

Co zostało zrobione:

 1. Zmieniliśmy układ funkcjonalny łazienki – zlikwidowaliśmy postument pod pralkę
  i zamieniliśmy miejscami pralkę z umywalką. Została wymieniona cała ceramika sanitarna (na Koło) i armatura (na Grohe). Niebiesko-żółte płytki zastąpiliśmy szarymi gresami 60×60 z elementami płytek drewnopodobnych w okolicach prysznica i umywalki. Zakupiliśmy nowy grzejnik i przesunęliśmy go na ścianę obok.
 2. Zamieniliśmy niebieskie płytki w przedpokoju i aneksie kuchennym na szare gresy 60×60, co dało wrażenie powiększenia przestrzeni. Niebieski kolor ze ścian zniknął, a pojawił się jasno szary NCS S-1000 N.
 3. W pokojach zamieniliśmy stare panele na nowe w kolorze Luna Dąb Livorno firmy Krono oraz zamontowaliśmy dedykowane dla tych paneli listwy przypodłogowe.
 4. Zdemontowaliśmy stare białe drzwi, a w ich miejsce pojawiły się nowe drzwi firmy DRE Standard 40 w kolorze bardzo zbliżonym do paneli.
 5. Szafki w aneksie kuchennym miały pozostać. Zmieniliśmy blat kuchenny na nowy, który został zamontowany na podwyższeniu, po to, aby nowa płyta indukcyjna Amiki miała odpowiednią wentylację. Nad płytą zawisł nowy okap Amika z filtrem węglowym.
 6. Szafa z przedpokoju została zdemontowana, a w jej miejsce zaprzyjaźniony stolarz Przemek zrobił 3-drzwiową szafę z frontami w kolorze zbliżonym do frontów szafek kuchennych – klon natura. Na ścianie w przedpokoju pojawiło się lustro oraz wieszak na wierzchnią odzież.
 7. W przedpokoju, aneksie kuchennym oraz w łazience zmieniliśmy oświetlenie na lampy LED, co dodatkowo rozświetliło i powiększyło tę przestrzeń.