ENG
2.12.2018

Styl klasyczny w projektowaniu wnętrz

Ze stylem klasycznym łączą się: ponadczasowość, elegancja, wysoka jakość materiałów, ciepłe barwy, symetria i harmonia.

Większość z nas dobrze się czuje w takich wnętrzach, gdyż jest to też styl bardzo bezpieczny, łączący przeszłość ze współczesnością. Klasyka nie nudzi się, nie podlega też chwilowym modom. Inspiracją mogą być style: biedermeier, angielski, eklektyczny, czy styl polskich dworków szlacheckich.

W klasycznych wnętrzach nic nie zaskakuje, wszystkie jego elementy są głęboko przemyślane i harmonijnie zaaranżowane. Jeśli pozwalamy sobie na element wystroju bardziej przykuwający wzrok np. wzorzystą tapetę lub kanapę w mocnym kolorze czy bogatą sztukaterię, to pozostałe meble i dodatki powinny być w prostszej formie i neutralnej kolorystyce.

A kolorystyka to: beże, brązy, szarości, czerń, biele, jako baza, czyli meble i ściany. Natomiast, co do dodatków to królują tutaj kolory takie jak: niebieski, turkusowy, zielony, żółty, a obecnie również różne odcienie różu. Złoto i srebro dozujemy bardzo delikatnie, jako kolor ram obrazów, luster i lamp, niewielki element w meblach lub inne dodatki, takie jak świeczniki, misy i karafki. Ponadto stosujemy szlachetne gatunki drewna (dąb, jesion, orzech amerykański, merbau, mahoń, itd.), naturalny kamień (marmury, granity, kwarcyt, piaskowiec, trawertyn, itd.), perskie lub jedwabne dywany oraz naturalną skórę.

We wnętrzach klasycznych często spotykane są sztukaterie w postaci listew, rozet i gzymsów. Mamy tutaj do wyboru:

  • gipsowe – wyglądają szlachetnie, mają różnorodne wzory, są zdrowe i ekologiczne, nie przyciągają kurzu i nie tworzy się nich pleśń
  • z poliuretanu ekstrudowanego (XPS) – są lekkie, odporne na spękania i wgniecenia, nie ulegają wilgoci; to elementy stosunkowo proste do ułożenia
  • z poliuretanu ekspandowanego (EPS), czyli popularny styropian – są najtańsze, ale również najłatwiej je uszkodzić; stosuje się je głównie w górnej części ścian i sufitów.