ENG
17.10.2016

Co zrobić z tą kuchnią?

Jeszcze kilka lat temu, kuchnia była odseparowana od reszty mieszkania, zamykana na cztery spusty, praktycznie nikt poza najbliższą rodziną nie miał do niej dostępu. Przyczyny były różne: zapach gotowanych potraw, bałagan po przygotowanych posiłkach, kiepskiej jakości szafki kuchenne czy sprzęt AGD, to wszystko nie zachęcało do dłuższego przesiadywania w jej wnętrzu.    

Dzisiaj, w epoce „social media”, kiedy mamy setki wirtualnych znajomych, powoli zaczynamy tęsknić za bliskim spotkaniami z przyjaciółmi czy rodziną. I co się okazuje – to właśnie kuchnia zaczyna być sercem naszego domu! Nie ma większego znaczenia czy mieszkanie ma 35 czy 130 m2, teraz otwieramy kuchnie na salon, eksponujemy pojemne szafki, sprzęt AGD, designerskie gadżety czy doniczki ze świeżymi ziołami. Kupujemy żywność ekologiczną, korzystamy z blogów kulinarnych i przy butelce wina gotujemy wspólnie z naszymi przyjaciółmi mniej lub bardziej wyszukane potrawy. Tutaj też odrabiamy lekcje z dziećmi, plotkujemy przy kawie z przyjaciółką, organizujemy romantyczną kolacje ze swoim partnerem życiowym. Dlatego warto wszystkie aspekty swojego życia spokojnie przemyśleć, zanim zdecydujemy się „zamówić” nasze nowe meble kuchenne.

Jeśli zdecydujemy się na kuchnie otwartą, to aneks kuchenny musi korespondować z salonem. Kolorystyka, design mebli, materiały czy dodatki – sprawmy, aby wszystko było w jednym stylu i do siebie pasowało.

Meble kuchenne i sprzęt AGD powinny być funkcjonalne, spełniać wymogi komfortu i bezpieczeństwa.

Ponadto istotnym jest, aby przestrzeń w kuchni zaprojektowana była zgodnie z zasadami ergonomii, bez zbędnego przeładowania lub pozostawienia niewypełnionych miejsc.

Na koniec zapamiętajmy, że nowoczesna kuchnia to dość kosztowna inwestycja, dlatego powinna odzwierciedlać nasz styl życia i naszą osobowość!

Co wziąć pod uwagę przy projektowaniu kuchni?

  1. Zastanówmy się czy kuchnia ma być otwarta na salon czy pozostać odrębnym pomieszczeniem? Czasami zdarza się, szczególnie w starszym budownictwie, że konstrukcja budynku uniemożliwia otwarcie kuchni na salon.
  2. Kto będzie korzystał z kuchni: osoby dorosłe, dzieci, a może osoby starsze i niepełnosprawne?
  3. Co będziemy w kuchni robić, czy tylko przygotowywać posiłki? Jak duże blaty robocze będą nam potrzebne. Ile szafek kuchennych będziemy potrzebować i co zamierzamy w nich przechowywać?
  4. Jakiej klasy sprzęt AGD zamierzamy zakupić? Czy będzie to sprzęt w pełnej zabudowie? A może podoba nam się lodówka „side by side” i dodatkowo zamierzamy w kuchni mieć pralkę?
  5. Co bardziej się nam przyda: stół dla 8 osób, a może bufet z hokerami?
  6. W jakim standardzie zakupimy meble: czy będzie to IKEA (tu pamiętajmy, że sprzęt AGD najlepiej zakupić również w IKEA), a może meble zrobi zaprzyjaźniony stolarz według naszych wskazówek? Najbezpieczniejszym, ale często i najbardziej kosztownym rozwiązaniem, będzie zlecenie pełnego projektu wraz z wykonaniem wyspecjalizowanej pracowni projektowej.